Opis projektu
Celem projektu jest motywowanie młodych osób uczących się na terenie gminy naszego miasta do wyboru zawodu medycznego po ukończeniu szkoły średniej.
Projekt realizowany będzie we współpracy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o., ul. Mieszka I 7 z wybraną uczelnią wyższą posiadającą kadrę do przeprowadzenia przygotowania teoretycznego z programu objętego projektem.
Projekt realizowany będzie w okresie od stycznia 2024r. do czerwca 2024r.
Adresowany jest do uczniów szkół średnich w Świnoujściu w wieku 15 – 18 lat. Przewidziany dla 25 uczestników.
W jego ramach zaplanowano 16 spotkań (każde spotkanie ma trwać 3 godziny), tj. spotkań: 8 teoretycznych i 8 praktycznych.
Zajęcie teoretyczne zostaną zorganizowane w piątki a zajęcia praktyczne mają być przeprowadzone w soboty/ewentualnie w niedziele.
Przewiduje się, ze liczba prowadzących spotkania wyniesie max. 16 osób.
Program projektu realizowany będzie w formie wykładów, pokazów, zajęć praktycznych i ćwiczeń, pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry medycznej Szpitala Miejskiego.
W ramach realizacji projektu, młodzież zapozna się z obszarem tematycznym związanym z:
1. Ratownictwem medycznym – technikami ratowniczymi, resuscytacją krążeniowo oddechową, transportem medycznym (ambulans ratowniczy), placówką izby przyjęć zasadami triażu pacjentów, działaniami Ratownictwa Medycznego i innych podmiotów Systemu ochrony zdrowia
2. Hospitalizacją – opieka pielęgniarska, opieka lekarska, opieka opiekuna medycznego. Zapoznanie z funkcjonowaniem oddziałów szpitalnych
3. Ambulatoryjną opieką specjalistyczną – rola lekarza i pielęgniarki. Gabinety specjalistyczne, gabinety zabiegowe (endoskopia, chirurgia, dermatologia, ginekologia, pulmonologia)
4. Blok operacyjny – rola lekarza i pielęgniarki. anestezjologia, sala operacyjna, sterylizacja.
5. Diagnostyka obrazowa – rola lekarza i technika RTG. Pracownia USG, RTG, TK.
6. Laboratorium diagnostyczne – rola diagnosty i technika analityki medycznej. Urządzenia analityki medycznej.
7. Centrum Zdrowia Psychicznego – rola terapeuty, psychoterapeuty, psychologa, lekarza psychiatry. Leczenia ambulatoryjne i szpitalne.
8. Ambulatoryjna Stacja Dializ – rola lekarza i pielęgniarki podczas dializoterapii
Uzasadnienie projektu:
Bardzo ważnym momentem w życiu każdego młodego człowieka jest wybór kierunku dalszego kształcenia oraz zawodu. Jest to odpowiedzialna decyzja, która umożliwia rozpoczęcie kariery zawodowej i dalsze powodzenie na rynku pracy.
Wybierając ścieżkę zawodowej kariery, w większości przypadków młody człowiek ulega wpływom, np. domu rodzinnego, szkoły i środowiska, które go otacza. Projekt „Medyk, mój przyszły zawód” jest próbą przedstawienia młodym ludziom szeregu zawodów medycznych, ich jasnych i ciemnych stron w momencie ich wykonywania.