Opis projektu
Celem projektu jest organizacja zajęć dla dzieci jako Nadmorska Akademia Młodego Naukowca. Warsztaty były by organizowane przez cały rok. W ramach zajęć organizowane były by pokazy i warsztaty z widowiskowymi eksperymentami chemicznymi. Prowadzone w interaktywny sposób spotkania pozwalają dzieciom zaangażować się w to, co się dzieje. Podczas warsztatów podróżujemy dookoła świata, latamy w kosmos lub oglądamy wybuch wulkanu, aby jak najbardziej zainteresować młodych odbiorców. Samodzielnie wykonane eksperymenty sprawią, że dzieci poczują się jak prawdziwi naukowcy, a my nawet te najbardziej skomplikowane zjawiska staramy się tłumaczyć w prosty i przystępny sposób. Podmiot będzie musiał zapewnić cały sprzęt do prowadzenia zajęć. Podczas zajęć duży nacisk kładziony będzie na Samodzielność. Dzieci samodzielnie wykonają wszystkie eksperymenty. Od przelewania cieczy ze zlewki do zlewki, po precyzyjne posługiwania się pipetką. Warsztaty trwają około 90 minut. W ramach projektu były by prowadzone następujące grupy 5-6 latki, 7-10 latki oraz 10-12 latki. Każda grupa liczyć będzie do 15 dzieci. Dzieci zostaną zrekrutowane z regionu I.
Projekt powstał z myślą o tych dzieciach, które chcą poznawać świat oraz znaleźć odpowiedzi na bardzo trudne pytania.
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z pracą w laboratorium oraz zagadnieniami nauk ścisłych, poprzez wykonywanie wielu eksperymentów i doświadczeń z dziedziny chemii i fizyki.
Korzyści płynące z zajęć
• Dzieci oswajają się z naukami ścisłymi i poznają je od strony praktycznej.
• Zaspokajamy naturalną ciekawość najmłodszych i odpowiadamy na nurtujące ich pytania.
• Rozwinięcie zainteresowań oraz pasji dzieci.
• Świetna zabawa poprzez naukę.
Tematyka zajęć, zgodnie z wnioskiem, jest dostosowana do grupy wiekowej młodych naukowców tak, aby każde dziecko przyjemnie spędziło czas i jednocześnie rozumiało, co robi.
Eksperymenty to m.in. doskonałe rozwiązanie na zapewnienie dzieciom mądrej zabawy w czasie wolnym, gdzie dzieci wykonują różne doświadczenia samodzielnie, tak aby lepiej zrozumieć i zapamiętać omawiane zjawisko. Chodzi też o to, żeby dzięki mądrej, dobrze zaplanowanej zabawie, dziecko nie tyle posiadło teoretyczną wiedzę, ale naprawdę się rozwijało, zdobywało uniwersalne umiejętności myślenia, wyciągania wniosków, stawiania pytań, rozwiązywania problemów. Ponadto plusem takich spotkań jest to, aby nauka kojarzyła się z przyjemnością, aby stała się dla dzieci pasją a nie koniecznością.
Projekt oceniamy pozytywnie i akceptujemy realizację.