Opis projektu
Warsztaty grupowe dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, mające za zadanie zwiększyć świadomość w śród młodych mieszkańców miasta odnośnie nadwagi i otyłości, chorób jej towarzyszących oraz chorób dieto-zależnych i prawidłowych nawyków żywieniowych. Projekt ten ma również za zadanie uświadomić jak wiele dzieci i młodzieży nie spożywa wystarczającej porcji warzyw i owoców na co dzień. Spotkania warsztatowe będą poruszać problematykę zarówno niedożywienie, jak i otyłość wśród dzieci oraz młodzieży, wypływające z błędów żywieniowych.
Program edukacyjny skierowany jest do dzieci we wszystkich szkołach podstawowych w naszym mieście. Zawierać będzie treści o zdrowym odżywianiu, jego wpływie na zdrowie somatyczne i psychiczne, oraz jak zapobiegać marnowaniu jedzenia i wpływu marnowanego jedzenia na ekologię i domowe budżety finansowe.
Celem jest zwiększenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz jego wpływu na samopoczucie i zdrowie psychiczne i aktywność fizyczną.
Wsparciem i edukacją objęci będą wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek za pomocą festynu o tematyce zdrowotnej, aktywności fizycznej i żywieniowej.
Czas realizacji najlepiej cały rok od stycznia do listopada 2023.
Częstotliwość i sposób realizacji zostanie dostosowany do możliwości szkół i oczekiwań dyrekcji placówek. Warsztaty zostaną zorganizowane we wszystkich szkołach miejskich jaki i prywatnych, aby dotrzeć do jak największej grupy młodych mieszkańców naszego miasta. W każdej grupie wiekowej zaplanowane jest jedno spotkanie, treść i forma dostosowane do wieku dzieci.
Proponowane tematy:
Piramida zdrowia i talerz zdrowia co to jest i po co?- Podstawy zdrowej zbilansowanej diety.
Kolorowy, zdrowy talerz- co powinno znaleźć się w naszej diecie.
Świadome zakupy-co warto kupować, na co warto zwracać uwagę na etykietach, jak planować zakupy, aby nie marnować jedzenia i pieniędzy.
Jak na nasze wybory żywieniowe i zakupy wpływają znane osoby i media społecznościowe.
Świadome jedzenie. Czy wszystko to co jemy jest nam potrzebne?
Kiedy jestem głodny/a, a kiedy to zachcianka? Co to są kalorie i jak dużo mi ich trzeba?
Polskie i regionalne jedzenie jest równie smaczne i zdrowe co zagraniczne. Jakie polskie super food mam na wyciągnięcie ręki.
Czym są jadłodzielnie i jak z nich korzystać? Jak nie marnować jedzenia i dbać o ekologię.
Dieta co to takiego i czy zawsze jest potrzebna?
Zaburzenia odżywiania u młodzieży, na co warto zwrócić uwagę u siebie lub przyjaciół?
Jak dogadać się z własnym odbiciem w lustrze? Wzmocnienie samooceny u dzieci i młodzieży.
Emocje jaki mają wpływ na jedzenie?
W ramach środków zorganizowany zostanie piknik o tematyce zdrowotnej z jak najszerszym wachlarzem specjalistów, oraz promocją aktywnego, zdrowego życia aby zachęcić wszystkich mieszkańców do dbania o zdrowie.
Spodziewane efekty: większa świadomość zdrowotna i żywieniowa u dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, profilaktyka nadwagi i otyłości, wsparcie regionalnych produktów, zmniejszenie marnowania jedzenia, większa wiedza i świadomość ekologiczna.